Looduskaamera

November 2018

Kõige rohkem nägime novemris looduskaamera vaateväljas askeldamas nugist. Seekord ei pidanud ta pettuma, sest olime metsa viinud leiba, mida ta puude otsas turnimas ka leidis. Mitmed linnud külastasid metsas meie kaetud toidulauda: pasknäärid, rasvatihased, puukoristajad. Pasknäärid olid huvitatud tammetõrudest, teised linnud aga teraviljast. Mõnel üksikul korral käisid kaamera eest läbi ka oravad, metskits, rebane ja kährik.

Videod:

Metskits
Nugis otsib süüa
Nugis leivaga
Orav ja puukoristaja

September-Oktoober 2018

Alustasime ka sellel aastal oma kaameraga loomade jälgimist. Terve septembrikuu kulus kaamera häälestamise peale, nii et esimesed loomad jäid pildile oktoobris. Kõige rohkem jäi kahe oktoobrinädala jooksul kaamerasilma ette nugis - lausa 17 korda. Teistest loomadest nägime oravaid ning mõned korrad ka rebast ja kährikut.

Videod:

Rebane.
Pooliku sabaga rebane.
Nugis veeretab õuna.


Oktoober 2017

Looduskaamera sai koos õpilastega üles seatud 9.oktoobril 2017. Paigaldasime selle Varstu lähedale metsatukka ühe loomaraja äärde suurte mändide ja kuuskede vahele. Kaamera  maskeerisime ära nõnda, et asetasime selle tühjaks uuristatud paku sisse, et loomad  seda liiga kergesti ka ei märkaks. Sai viidud ka mõned õunad, et metsloomi kohale meelitada. Kord nädalas käime vaatamas, kes pildile ja videole on jäänud.

Päeval tegutsevad väga hoogsalt oravad. Öösel teised loomad: rebane, nugis, kährik. Eriti aktiivne oli nugis, kes sõi kohe alguses kõik meie viidud leivad ära ja pärast seda käis igal öösel vaatamas, et ega juurde toodud ei ole.  Kahjuks ei ole näinud ühtegi lindu ega metskitsi.

Vaata oktoobri pilte siit.


November 2017

Hankisime natuke teravilja: nisu ja kaera ja viisime kaamera juurde metskitsede kohale meelitamiseks. Saimegi ühe metskitse kaadrisse. Ja ka pasknääri.

Alalised  külalised novembris olid kährikud ja pasknäärid. Mõlema tegevust oli huvitav jälgida. Välimuse järgi tuvastasime, et kährikuid käis kaamera eest läbi vähemalt kolm. Üks neist oli väga kummalise karvastikuga. Teistest loomadest  käisid aeg-ajalt läbi nugis ja rebane.

Vaata novembri pilte siit.


Detsember 2017

Nüüd detsembris on jäänud pidevalt käima nugis ja aeg-ajalt näeb ka kährikuid. Nugis käib regulaarselt toidulauda kontrollimas, eriti pärast seda, kui on eelmisel ööl midagi maitsvat avastanud. Ühe video peal näeb ka pisikesi loomakesi jooksmas. Kes need võiksid olla? Detsembrikuu alguses sai ka lakukivi metsa viidud ja mõne nädala pärast tulid ka metskitsed. Millegipärast tahavad loomad meie kaameras end näidata pimedal ajal.

Vaata detsembri pilte siit.


Jaanuar 2018

Jaanuarikuus tabas meid mitmeid äpardusi kaamera kaardiga ja sellepärast oli loomadega pilte väga vähe. Kaadrisse jäid kuu alguses ainult kährikud, kes soojade ilmade tõttu olid väga aktiivsed.

Vaata kährikute videot siit.


Märts ja Aprill 2018

Terve märtsi ja aprillikuu jooksul juhtus meil kaameraga mitmesuguseid äpardusi ja lõpuks ei filminud ta enam üldse. Viga ei olnudki nii lihtne avastada ja pidime abikäsi mujalt otsima. Aprilli lõpus sai kaamera korda ja nüüd on mõned loomad pealegi jäänud. Oravad tegutsevad vilkalt ja üks õnnetu nugis jäi ka kaamerasilma ette.
 

Mai 2018

Maikuus tulid kuu lõpus ka metskitsed. Kahjuks alles viimasetel päevadel kui kaamera veel metsas oli. Ilmusid nii tihedalt, et ummistasid kaameraruumi lausa ära. Enamus videoid on öised. Sõber nugis jäi seekord isegi päevavalguses videole. Ühe öise video lõpus liuglesid läbi „tundmatud lendavad objektid“, kelle kohta arvasime, et ju nad nahkhiired ikka olid. (Ilmuvad alles 16.ja 19.sekundil.)

Videod:
Tundmatud lendavad objektid
Metskitsed
Metskits poosetamas
Sõber nugis

 

Videod:

Nugis leivaga maiustamas. Järgnevatel öödel käis kontrollimas, kas midagi head on juurde ka toodud.

Oktoobris olid oravad väga tihedad külalised.

Ka rebasele meeldisid meie toodud õunad. Öö jooksul viis neid päris mitu ära.

Kährik tegutsemas.

Pasknäärid avastasid leiva.

Viimasel nädalal olid põhitegijad pasknäärid. Siin tegutsevad pasknäärid ja orav sõbralikult koos.

Nugis muutus nii julgeks, et otsustas ka  päeval  toidulauda revideerima tulla.

Puukoristaja

Kährik on ka sõpru kaasa toonud

Kährikud toiduotsinguil

 

Detsembri videod:

Nugis õhtustamas

Rebane lumesajus

Kährikud ei ole veel talveunne läinud

Kes need on?

Metskitsed hommikuhämaruses

 

Märtsi ja aprilli videod:

Orav
Orav käbiga
Pettunud nugis

 

Kõik videod on leitavad kooli youtube-i kanalist.

Kõik pildid on leitavad kooli pildialbumist.

 

 

Koostöös toimuvat noorsootöö arendamist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmi “Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine” kirjeldatud tegevuste raames.

      

Varstu Kool, Kooli 1, Varstu alevik, Rõuge vald, Võrumaa, 66101, telefon: 78 28 733